You are here: Home » web_cat » Materiały wykończeniowe » Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o ochronie środowiska i sposobach oszczędzania energii, a odzwierciedlenie tego trendu zaobserwować można w także w innych dziedzinach, do których możemy zaliczyć architekturę.

budoskop

Autor: Fiona MacGinty-O’Neill
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu z nas postanawia skusić się na tak zwane budownictwo ekologiczne, które szczególnie zwraca uwagę na wyjątkową konstrukcję, której główną intencją obniżenie utraty ciepła, wielokrotnie wydobycie energii z alternatywnych źródeł, a w następstwie czego możemy sobie pozwolić na zredukowanie kosztów związanych z eksploatacją domu.

W przypadku gdy my także zechcieliśmy żyć w zgodzie z naturą, przy czym zadbać o nasze dochody i przychody sugerujemy by zdecydować się na dom energooszczędny. Forma tychże budynków spowodowana jest zasadami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na fasadach budynków od ogrzanej słońcem strony pojawiają się duże przeszklenia, ilość i rozmiar okien i drzwi od strony północnej, stanowią minimum, przez co ograniczona zostaje powierzchnia, przez którą może uchodzić ciepło z wnętrza.

budowa

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

Gdy debatujemy o kosztach w budownictwie, mamy na myśli nie jedynie koszty materiałów i postawienia domu. To także późniejsze koszty utrzymania go, a co za tym idzie rachunki za ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego koszty ogrzewania pojawiają się dużo niższe niż w przypadku domu standardowego.

Dom energooszczędny to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, dająca nam oszczędności finansowe na całe życie. Poza tym nie zapominajmy, że ceny energii będą stale rosły, co w odniesieniu do domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu (sprawdź więcej). Niejednokrotnie większą część budżetu przeznaczamy na utrzymanie naszego domu – jak wiadomo, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt wybudowania takiego domu (kliknij w link) wcale nie musi być drogi – nie jest to kwota większa niż budowa domu tradycyjnego. Z tej przyczyny planując budowę domu, coraz więcej osób postanawia wybrać projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne środowisku.