You are here: Home » web_cat » Materiały wykończeniowe » Kostka brukowa

Kostka brukowa

Jednym z powszechnie używanych rozwiązań w zakresie nawierzchni jest kostka brukowa. W większości przypadków używa się jej na chodnikach i placach, jak również na drogach. Może być wykonana z różnych materiałów. Może również posiadać ozdobny charakter. Bruk używany jest od wielu wieków do utwardzania traktów.

kostka brukowa

Autor: PWB AWBUD
Źródło: PWB AWBUD

Utwardzanie ulic służy ułatwieniu poruszania się pojazdom oraz ludziom, a także zapobiega zwykle sytuacji zarastania traktów roślinnością. Właściciele posesji niezwykle chętnie używają kostki na swoich chodnikach. O popycie na produkty tego typu świadczy częstotliwość wyszukiwań w Internecie zapytań w rodzaju „kostka brukowa metalbud belchatów”.

Bruk kiedyśJuż wiele wieków temu stosowano kamienie jako nawierzchni na traktach. Są to tak zwane kocie łby. Można je spotkać także aktualnie, w części wsi. Kocie łby były układane ręcznie przez ludzi, a sam bruk złożony był ze zwykłych kamieni. Nawierzchnia rodzaju jest nierówna, więc stanowi rozwiązanie archaiczne i nieprzydatne.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www (https://www.prezero.pl/) posiada tylko użyteczne informacje, które z pewnością Ci się mogą przydać. Sprawdź nas oraz dostrzeż, że należałoby na niego wejść.

Z pewnością jednak wynalezienie jej stanowiło znaczny krok naprzód w komunikacji i stało się przykładem dla przyszłych pokoleń.

kostka brukowa

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: AWBUD Wyroby Betonowe

Bruk obecnieBruk jest niezastąpionym elementem widoku współczesnych miast, zarówno tych większych, jak i mniejszych miejscowości. Stosuje się go na parkingach, niejednokrotnie główny plac w danym mieście jest pokryty brukiem. Dostępne są różne typy kostki brukowej Część z nich obecnie Zalicza się do takich tak zwana kostka Bauma. Została ona wyprodukowana pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i szybko stała się powszechna w kraju. Jej powodzenie wynikało przede wszystkim z tego, że jest bardzo prosta w układaniu, a także w demontażu w razie potrzeby.

Obecnie jednak stwierdzone zostało, że kostka typu jest niepraktyczna, ponieważ jej trwałość nie spełnia wymogów. Poza tym kostka Bauma jest nieestetyczna i źle wygląda w szczególności, gdy położona jest w pobliżu budowli zabytkowych. Jest jednak wciąż ogromnie popularna w całej Polsce. Innym typem kostki brukowej jest kostka betonowa. Kostka brukowa może być wytwarzana w różnych kształtach i barwach, co pozwala na otrzymanie interesujących efektów po ułożeniu. O różnorodności oferty świadczy wielka liczba rezultatów wyszukiwania zapytania „kostka brukowa Bełchatów”.

Źródło: Metalbud