You are here: Home » web_cat » Gadżety i akcesoria, które przydadzą się w każdym mieszkaniu » Ściany i balustrady ze szkła

Ściany i balustrady ze szkła

Na pewno każdy, kto uczęszczał do szkoły, poznał czołową książkę Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”. W dziełach literackich nierzadko ukuwają się powiedzenia, które wkraczają do pamięci ludzkiej na długo. I tak w tej powieści narodziło się powiedzenie „szklane domy”, które oznacza pewne wspaniałe marzenie, bez najmniejszych szans na realizację.

Pojawiała się tam pewna wizja Polski przyszłości, w której głównym elementem budulcowym czterech kątów stanie się szkło. Można powiedzieć, że nieduża część tej wizji jest aktualna współcześnie. Przecież w wielu willach są eleganckie balustrady szklane na schodach (zobacz sprawdź to koniecznie). Tego rodzaju idea budowlana jest schludna i sprawia, że cały budynek wygląda ekstrawagancko i nowocześnie.

Lecz nie jedynie te elementy robi się ze szkła. W wielu eleganckich czterech kątach można napotkać ściany szklane. Oczywiście tego gatunku ściany (zobacz tynk ozdobny na ścianę) są instalowane w środku mieszkania. Mogą one m.in. przedzielać jadalnię od kuchni. Dziś popularne jest jednoczenie kuchni z salą do jedzenia, ale niestety taka idea zawiera pewien mankament – wszelkie wyziewy z kuchni swobodnie snują się po pokojach. Wonie kulinarne bywają uciążliwe, chociażby przy kapuście. Dlatego zamontowane ściany szklane umożliwią przywołanie wrażenia przestronności i zarazem zniwelują napływanie przykrych zapachów z kuchni.

Elementy wystroju domów, takie jak np. balustrady szklane, kojarzą się z innowacją. Sporo osób zgłasza pewne strachy przed montowaniem szklanych elementów w mieszkaniu. Popularnym argumentem jest to, że ściany szklane to pewna przepustka do naruszania prywatności mieszkańców.

To nietrafiony argument, gdyż można zamówić i zamontować ściany ze szkła mlecznego. Kolejną wadą, jaką przywołują niektórzy, jest lęk przed zniszczeniem szyby i poważnym poranieniem. Sporo balustrad i innych rzeczy jest wykonana ze szkła pancernego, które jest ciężkie do zniszczenia.