You are here: Home » web_cat » Materiały wykończeniowe » Tynkowanie ścian zewnętrznych

Tynkowanie ścian zewnętrznych

Chodząc po swej okolicy czasem podziwiam chaty sąsiadów. Podziwiam metody jakimi udało się im pogodzić kompozycje ogrodu ze stylem budynku. Niewątpliwie istotny jest pomysł architekta na bryłę domu, jego dostosowanie do charakteru terenu na jakim ma stanąć, do tradycji estetycznej miejscowej społeczności.

Nie będzie konweniował postawiony w Zakopanem budynek w stylu charakterystycznym dla Dolnego Śląska lub Pomorza, i na odwrót. Jeśli idzie tak o projekt domku jak też dobrany do niego plan ogrodu najlepiej zaufać uzdolnionym, kompetentnym projektantom. Samodzielnie możemy dajmy na to dobrać odcień tynków, bowiem poza właściwym stylem architektonicznym istotne jest żeby zastosować właściwą ochronę murów. Wybór tynku jest ogromnie ważną sprawą, nie wyłącznie sprawą estetyczną. Ma on wszak służyć wiele lat.

otynkowany dom

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Prócz funkcji estetycznej ma pełnić funkcję nie mniej ważną – powinien ochraniać mury naszego domostwa przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Różne cechy użytkowe ma tynk zewnętrzny i wewnętrzny, bowiem stawia się im inne wymogi.

W sieci znajdziesz dużo niezwykle ciekawych informacji – jeżeli chcesz poznać jeszcze jeden – sprawdź na portalu (https://www.cosmohomes.es/pl) a nie pożałujesz!

Jeden powinien podołać zmieniającej się aurze, pozostały wygładzić nierówności, zminimalizować chropowatość ścian, co może być metodą na przyszykowanie ścian do dalszych prac budowlanych.[strona

Wybór tynku powinien uwzględnić m.in. takie parametry jak wilgotność ściany. Jeżeli wiemy że z wilgotnym murem mamy do czynienia, zaprawa tynkarska winna być wysoce przepuszczalna tak, ażeby wilgoć mogła być bez trudu odprowadzana. Tak tynk zewnętrzny i wewnętrzny winny wywodzić się od tego samego fabrykanta. Powód jest banalnie prosty – każda fabryka stosuje odrobinę odmienne specyfikacje, co może powodować po latach różnice w kolorze i tym samym obrócić wniwecz nasze trudy.

Następne niebezpieczeństwo dla wyglądu naszego domostwa to … ptaki – piękne, przepięknie ćwierkają, jednak mają tą wadę, iż zdołają zniszczyć nowiutką elewację. Rada na to jest prosta, to jest wybór tynku powinien paść na te z dodatkiem silikonu. Względnie po otynkowaniu murów malujemy je farbą zawierającą silikon. Wartość jednostkowa takiego tynku jest znaczna, ale mamy pewność iż wykonana w ten sposób elewacja będzie pewna, zaś barwy soczyste przez lata. W efekcie tynkowanie takowe może okazać się tańsze, bowiem niczego po latach nie będzie trzeba poprawiać.